Mirësevini në parajsë – Ishujt Phi Phi (Tailandë)

Mirësevini në parajsë – Ishujt Phi Phi (Tailandë)

Merrni disa plazhe të bardha dhe të shkreta, shtoni një det transparent me hije të panumërta të gjelbëra, hiqni rrugët dhe shtoni disa shkëmbinj të mprehtë që dalin nga deti, përzijeni së bashku dhe kështu formoni ishujt Phi Phi.

Ishujt Phi Phi janë një arkipelag i vogël në Detin Andaman, që i përkasin krahinës Krabi në jug të Tailandës. Në vitet e fundit, ishujt janë bërë shumë popullore si një destinacion turistik. Janë bërë shumë të famshëm pas xhirimeve të setit të filmit “The Beach”, me Leonardo DiCaprio. Arkipelagu përbëhet nga dy ishuj kryesore (Phi Phi Don dhe Phi Phi Leh) plus disa ishuj të vegjël. Ishulli Phi Phi Don, më i frekuentuari nga turistët nga e gjithë bota është i arritshëm vetëm me anije pas 45 minutave nga ishullii i Phuket, tjetër ishull turistik me famë botërore.

Phi Phi është një parajsë në Tajlandë. Rrethuar nga Deti Andaman, formon vargje gjiresh të fshehura dhe të braktisura. Përveç kësaj, ajo është një ishull plotësisht këmbësorë. nuk ka rrugë për makina, por vetëm rrugë për të ecur në këmbë ose në një biçikletë me qira. Plazhi më i famshëm është Maya Bay, dhe është vendi ku është filmuar filmi “The Beach”plazh me Leonardo Di Caprio. Mbrojtur nga shkëmbinjtë e lartë deri në 100 m, përfshin disa plazhe, nga të cilat disa të dukshme vetëm në baticë të ulët.

Më Phi Phi ka mjaft zgjedhje edhe akomodimit: ju mund të qëndroni në një vendpushim të bukur luksoze si në një kasolle në plazh. Zgjedhja është e juaja, skenari nuk ndryshon, gjithmonë të lë pa frymë.

Kur të shkoni në Phi Phi Island? Koha më e mirë është nga janari deri në mars, kur nuk bie shi, moti është i thatë dhe i ngrohtë, por jo shumë. Në prill dhe maj temperaturat janë në nivelet e tyre më të larta. Maj është muaji kur koha e keqe fillon në Phi Phi dhe në të gjithë Deti Andaman. Shirat zgjasin deri në nëntor dhe janë më intensive në shtator dhe tetor.

Ko Phi Phi ishte shkatërruar nga tsunami i dhjetorit 2004, kur pothuajse e gjithë infrastruktura e ishullit u shkatërrua. Që nga viti 2010 çdo gjë është restauruar.

Artikuj të ngjashëm

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0